VIRTUAL REALITY


Sanal gerçeklik, kişilerin kendilerini güçlü bilgisayarlar da kurulu olan program, simülasyon vs. yardımıyla “gerçek bir ortam içerisindeymiş gibi” gördüğü sistemdir. Kullanıcılar bu sayede bazı ekipmanların da yardımıyla sanal ortamda kendilerini görüntülemiş oluyor veya sanal ortam simülasyonunda dahil oluyor diyebiliriz. Oyun, mimari, mühedislik alanların da ,eğlence sektörlerinde ve sağlık alanın da kullanımı giderek artmakta.
Örneğin "VIRTUIX OMNI" ilk sanal gerçeklik cihazlardan biri. Koşu bandını andıran bir görüntüsü var. Oyunları oturarak değil de video da görüldüğü gibi ayaktayken oynuyorsunuz. Yine gerçek hareketlerinizle eş zamanlı oyun içerisinde yürüyerek, koşarak, eğilerek oynayabilmenize olanak tanıyor. Kendisine özgü ayakkabılarıyla da kayma, takılma gibi sorunları ortadan kaldırıyor.


Ve "HTC VIVE". HTC’nin sanal gerçeklik için tasarladığı cihaz. Görüntü kalitesi oldukça iyi.


Diğer bir örnek "SAMSUNG GEAR VR" cep telefonuyla beraber kullanabileceğiniz bir ürün. Sadece Samsung telefonlarla çalışan bir sanal gerçeklik cihazı. LG marka telefonlar için de yapılmış cihazlar piyasada mevcut.


Bir başka örneğimiz "CONTROL VR", sanal gerçeklik eldiveni. Dahil olduğumuz simülasyon ortamında el ve kol hareketlerinizi algılayarak görüntüyü eş zamanlı olarak ekrana aktarıyor. Baya da eğlenceli. :)


Sanal gerçeklik şuan oyun, eğlence sektörüne daha yakın olsa da daha birçok alan da ilerleyebileceğini söylemek mümkün. . .

Eycan Özdemir © 2018-2019