AUGMENTED REALITY


Günümüz de popüler konular arasında yer alan artırılmış gerçeklik, gerçek görüntülerin üzerine (cihaz veya makinelerin yardımıyla) sanal görüntülerin eklenmesine denir.Birçok global firma şirket bu yöntemi kullanarak ürünlerini satışa sunmaktadır. Cihazınız da gerekli uygulamalar tanımlıysa veya bunu tedarik ettiyseniz kullanabilmeniz mümkün.

Örnegin hyper reality, ikea place, etkileşimli aynalar vs... arttırılmış gerçekliğe örnektir. Mesela videoda ki gazete örneği. Kişi cihazı gazete ,dergi (video başında ki afiş) görselinin üzerine getiriyor ve cihaz da o konuyla alakalı videoyu kullanıcıya sunuyor.

Bir başka örnek ise İKEA PLACE. İkea firmasının desteklediği bu uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra kurup çalıştırdığınız da yapmanız gereken evinizin herhangi bir köşesini taratıp görüntüyü uygulamaya yüklemek ve istediğiniz herhangi bir eşyayı aradıktan sonra cihazı o bölgeye tutmaktır. Bu sayede almak istediğiniz eşyanın evinizin içerisinde ki görüntüsünü gördükten sonra eşyanın nasıl durduguna bakıp karar verebileceksiniz. iPhone bu uygulamayı desteklemekte.

Son örneğimizde ise bir mimari projemiz var. Masa da ki mimari projenin üzerine kullanıcı cihazı tutuyor ve ekrana gerçek görüntüsü geliyor. Günümüz de gelişmekte olan bu alan, gün geçtikçe daha da değerleneceğe benziyor.

Eycan Özdemir © 2018-2019